Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Synonyma Gm 6494-5
Barva Modrá
Rozšíření ve vinohradnických oblastech Kromě Německa (21 ha v roce 2014) a Švýcarska (0,80 ha v roce 2014) se Rondo pěstuje ještě v Polsku a v Pobaltí, kde se cení jeho ranost. Menší plochy této odrůdy jsou v Rakousku a také u nás.
Původ Jde o mezidruhový hybrid odrůd Severnyj (semenáč Malingre x Vitis amurensis) a Svatovavřinecké. Křížení provedl v roce 1964 profesor Kraus. Protože neměl na šlechtitelské stanici dostatečnou plochu na pěstování, nabídl některá semena profesoru Beckerovi do Geisenheimu. Prof. Becker velice brzy poznal kvalitu tohoto šlechtitelského materiálu a z právě těchto kříženců vybral budoucí odrůdu Rondo.
Původně se udávala jako mateřská odrůda Zarja Severa, ale na základě molekulárního výzkumu bylo prokázáno, že Rondo je nositelem genu odolnosti proti plísni révové označovaného Rpv 10 (Podobně jako Solaris, Bronner atp.), který pochází z odrůdy Severnyj a ne z odrůdy Zarja Severa (ta je naopak nositelkou genu Rpv 12, který je zastoupen v odrůdě Vostorg a jejich potomcích).
Odrůda Rondo je od roku 1997 v Německu právně chráněná a od roku 1999 registrována. 
Charakteristika odrůdy Listy: velké, okrouhlé, téměř celokrajné nebo jen s malými zářezy. Čepel listu tmavě zelená, lehce vrásčitá.
Růst:  silný, výhony mají sklon k převislému růstu, proto jsou nutné častější zelené práce a  doporučuje se vedení na vysokém kordonu nebo vedení Geneva Double Curtain.
Doba zrání:   raná odrůda (na víno druhá polovina září, jako stolní druhá polovina  srpna), SAT 2600-2700°C.
Hrozen a bobule: Hrozny středně velké, středně husté, válcovité s malým křidélkem na bázi stopky. Průměrná hmotnost v roce 2007 byla 200 g.  Bobule střední, kulatá, průměr  2 g, modré barvy a voskovým povlakem. Vyžaduje včasný sběr ( i přesto, že bobule nehnijí, mohou při ponechání na keři zasychat a opadávat).
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 18-21%, kyselost 9-10 g/l (průměrné výsledky 1981-2003 – Geisenheim, Německo – cukernatost 19,8%, kyselost 9,3 g/l)
Vyzrávání výhonů:    dobré
Plodnost dřeva:  80-90%
Počet hroznů na výhon:  1,5-1,8
Zatížení, řez:    6-12 oček/m2,  50 oček na keř, snáší i řez na čípky. Pro převislý růst této odrůdě vyhovují závěsové typy vedení.
Odolnost k mrazu:  střední (do –24°C) , ale náchylná na jarní mrazy, proto je důležitý výběr takového stanoviště, kde se jarní mrazy nevyskytují.
Odolnost k chorobám:  Odrůda je odolná plísni révové a plísni šedé, ale jako většina materiálů vycházejících z V. amurensis jen průměrně odolná k padlí. Ale i přesto ji lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě silného infekčního tlaku padlí révového.
Množení: Zakořeňování řízků je pomalé, ale koření dobře.
Charakteristika vína  Odrůda Rondo slouží podobně jako odrůda Regent k přípravě červených vín vyšších jakostí. Vína z této interspecifické odrůdy se vyrovnají vínům z klasických odrůd nebo z velmi  pěstované odrůdy Regent. Víno je tmavě zbarvené, s jemnými fialovými odstíny, typu Merlot, plné, charakterem připomínající jižní typ vín, bohaté na taniny. Je vhodné pro zrání  v barikových sudech nebo i jako partner do kupáží (cuvée) například s odrůdou Regent. Někdy se u něj může vyskytovat chlorofylová příchuť.
Zvláštnosti Velmi výnosná odrůda, ale vzhledem k velmi časnému rašení je citlivá na pozdní jarní mrazy, což omezuje větší možnosti jejího většího rozšíření. Další nevýhodou pro velkovýrobu je její převislý růst a z toho vyplývající větší náročnost na zelené práce.
Zdroje Popis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce Wirtualna Winnica
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org/
Popis odrůdy na stránce Bayerische Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau
Popis odrůdy na stránce Vitis  International Variety Catalogue
D. Pos
píšilová Ampelografia Slovenska
Schwander, F.: Identifikation des Mehltauresistenzlocus Rpv10 fü
r die Rebenzüchtung (2011)
Pavloušek, P.: Praktické poznatky k odrůdě Rondo, Vinařský obzor 12/2012
Aktualizace leden 2016
Rondo

Rondo

Poslední aktualizace červen 2016
Za analýzu DNA patří velké poděkování Jánu Matiašovicovi.

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (240 | 41%)
Nevadí mně (58 | 10%)
Nechutnají (237 | 40%)
Nevím (55 | 9%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one