Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
 
Název Merzling
Synonyma FR 993-60, FREIBURG 993-60, Мерцлинг
Barva bílé
Rozšíření ve vinařských oblastech Zatím ne příliš rozšířená odrůda, v Německu vysazeno 4 ha (2012), v České republice 3,939 ha (2014).
Původ Merzling je německá moštová odrůda, vzniklá  v roce 1960  křížením Seyval Blanc (Seyve Villard 5276) x (Ryzlink rýnský x Rulandské šedé (syn.Pinot Gris) v Státním vinařském ústavu ve Freiburgu. Registrován a právně chráněn v Německu od roku 1995.
Charakteristika odrůdy Listy: střední až velké, tři až pětilaločnaté, tmavě zelené. Horní strana listu je kožovitá, spodní je jemně plstnatá. Řapíkový výkrojek je lyrovitý, nejčastěji uzavřený, někdy má podobu úzkého V.
Růst:  silný
Doba zrání:   střední, dozrává v polovině až koncem září
Hrozen a bobule: Hrozny jsou relativně velké, kuželovité, někdy s křidélkem, středně husté až husté, průměrná velikost hroznu okolo 140 g. Bobule jsou středně velké až velké, kulaté,  s průměrem okolo 17 mm a hmotností 1-2 g, žlutozelené barvy, při přezrání s tmavším líčkem. Dužnina je šťavnatá, sladká, slupka je pevná.
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 18-20%, kyselost 8-9 g/l
Vyzrávání výhonů:    dobré
Počet hroznů na výhon: 
Zatížení, řez:    35-45 oček na keř, snáší i krátký řez.
Odolnost k mrazu:  střední,  -23°C, ale rašení začíná současně s odrůdou Müller-Thurgau, takže může být poškozen pozdními jarními mrazy.
Odolnost k chorobám:  má dobrou odolnost proti plísni révové(gen Rpv3) i padlí révovému (gen Ren3), takže při obvyklém průběhu počasí nevyžaduje chemickou ochranu. Jen při silném tlaku plísně révové je potřeba ošetřit proti pozdnímu napadení touto houbovou chorobou. Odolnost proti plísni šedé je střední.
Charakteristika vína Odrůda poskytuje jemná bílá vína s lehkým ovocným aroma. Při degustacích vín na německých státních vinařských šlechtitelských stanicích bylo víno z odrůdy  Merzling v průměru všech vzorků o 0,14 bodu horší než víno z odrůdy Müller-Thurgau a nepatrně lepší než  (přibližně o 0,03 bodu) než víno z odrůdy Sylvánské. Aby se zabránilo projevu netypické stařiny ve vínech se doporučuje regulovat množství sklizně (Merzling je velmi úrodná odrůda) a v technologii kvašení pamatovat na dostatečnou dusíkatou výživu kvasinek.
Zvláštnosti Odrůda Merzling  je charakteristická vertikálním růstem letorostů, listy zůstávají na podzim dlouho zelené, jsou odolné k slabým mrazům (-1 ° až -2°C). Nedoporučuje se pro teplé a suché polohy. Odrůda Merzlig je často používána jako rodičovský komponent při šlechtění dalších nadějných moštových odrůd révy (Solaris, Bronner, Cabernet Cortis, Cabernet carbon, Cabernet Carol, Baron, Helios, Calastra)
Zdroje: ovine.cz
Staatlichen Weinbauinstitut Freiburg
 
Merzling

Merzling

Poslední aktualizace červen 2016
Za analýzu DNA patří velké poděkování Jánu Matiašovicovi.

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (240 | 41%)
Nevadí mně (58 | 10%)
Nechutnají (237 | 40%)
Nevím (55 | 9%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one