Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Zima 2012-2013 nebyla na Hané nijak extrémní, největší mráz byl jen v lednu a nepříbližil se ani k -18°C. Navíc první mráz podzimu přišel až na konci října, proto měla réva dostatek času se na zimu připravit, takže i když zima byla dlouhá, keře révy přezimovaly výborně.
Jaro začalo hodně pozdě, ještě v první polovině dubna napadl několikrát sníh a počasí se umoudřilo až v polovině měsíce. Vegetace měla asi tři týdny zpoždění, na druhou stranu se naštěstí v tomto roce Hané vyhnuly jarní přímrazky. I vláhy bylo na jaře hodně, za prvních šest měsíců napršelo 144% dlouhodobého srážkového průměru. Proto keře révy začaly poměrně rychle růst, vždyť polední teploty k květnu několikrát přesáhly 20°C. Většina keřů začala kvést se zpožděním až v červnu, a i když jsem si pro toto období přál teplo, tak třicetistupňová vedra jsem nečekal. Pro některé odrůdy to bylo optimální, jiné na tuto prudkou změnu reagovaly sprcháváním květenství nebo hráškovatěním. U několika odrůd došlo ke zničení části nebo i celých květenství. Bohužel nevím, co bylo příčinou.
Navíc réva v těchto teplotách velice intenzívně rostla, využívala optimálních podmínek ke svému růstu, tepla a vláhy. Bohužel tyto podmínky byly optimální i pro rozvoj padlí révového, které se letos objevilo už při dokvétání révy. Padlí letos napadalo odrůdy, na kterých jsem ho dosud nezaznamenal, přičítám to nevyzrálým, rychle narostlým pletivům, která jsou pravděpodobně vnímavější k této pro mě nejnebezpečnější houbové chorobě révy. Proto jsem byl nucen ihned po odkvětu provést ošetření proti padlí, opět Falconem 260 EC. Účinek ošetření byl znatelný, ale infeční tlak padlí byl i dál v průběhu vegetace velmi silný, domnívám se, že nejsilnější za roky, co révu pěstuji. Podobné to bylo asi i na jižní Moravě, kde se ošetřovalo i častěji než jednou týdně.
Naopak s plísní révovou nebyly větší problémy, i když jsem speciálně proti ní neošetřoval. Ne že by se neobjevila, ale byl to jen ojedinělý výskyt na listech.
Oproti posledním rokům jsem si také všiml silného výskytu roztočů, kteří v raných stadiích vegetace způsobovali škody na listech a letorostech. Naštěstí i jejich výskyt se v létě snížil, takže jsem proti ním nemusel ošetřovat.
Horky v červnu léto neskončilo, navzdory některým předpovědím počasí. Naopak Hanou čekal extrémně suchý červenec, kdy za celý měsíc "napršelo" 0,3 mm, což je nejméně od roku 1963, kdy se vedou ve Smržicích záznamy o počasí. Také maximální denní teploty v druhé polovině července vystoupaly nad 30°C a vedra pokračovala i v srpnu (v červenci bylo maximum 37°C, v srpnu 38°C. Díky těmto extrémům réva část zpoždění dohnala a první odrůdy začaly zrát začátkem srpna, navíc v těchto vedrech se omezilo i šíření padlí, takže jsem jako v jiných letech vystačil s dvěma postřiky.
Bezsemenné odrůdy

A-1704
Velmi úrodná odrůda, i přes vedra v době květu výborně odkvetla. Na téměř každém letorostu byla dvě květenství. Hrozny nebyly velké, ale ideálně husté a bobule dosahují hmotnosti 4-5 g.
Jedna z mála odrůd, kde bylo napadeno několik listů plísní révovou, padlí se také na této odrůdě objevilo, ale nezpůsobilo žádné škody.
Vzhledem k velkému zatížení zrání probíhalo až v polovině září, proto nebyla napadána hmyzem

Anastasia

Anastasia velmi dobře odkvetla, hrozny byla jako v jiných letech velké a řidší.
Růst letorostů byl velmi silný
Z houbových chorob se padlí objevilo jen na mladých listech.
Zrání probíhalo vzhledem k vysokému zatížení ve druhé polovině září
, proto nebyla napadána hmyzem

Bělehradský bezsemenný

Bělehradský bezsemenný roste u vysoké stěny. Proto jsem se letos rozhodl nechat jeho tažně táhnout po ní, podobně jako vedle roste Perleta a Kišmiš lučistyj.
Na horko v průběhu kvetení reagoval hráškovatěním, které u něj dosud tak velké nebylo.
Vzhledem k zatížení dozrával v druhé polovině září.
Na některých listech se v červnu objevily skvrny plísně, ale bylo to jen velmi ojediněle díky tomu, že roste pod převisem střechy, kam na jeho listy neprší.
Ani padlí na jeho listech ani bobulích nebylo nijak silně, přece jen teplá zeď dokáže i padlí zastavit.

BV 12-9-7
Bezsemenná odrůda. Nezaznamenal jsem na ní napadením padlí nebo plísní.
Hrozny malé, po odkvětu hůře opylené, bobule menší (asi 2g), elipsovitého tvaru, harmonické chuti. Dozrála koncem srpna. Hmyzem napadána středně.

Petra (BV 16-16-3)
Modrá bezsemenná odrůda. Na výkyvy teplot v průběhu kvetení reagovala hráškovatěním vlivem špatného opylení.
Na jaře na listech patrné napadení roztoči. Padlí a plíseň jsem nezaznamenal.
Hrozny malé, bobule oválného tvaru, na bezsemennou odrůdu relativně velké (4-5 g), stejně velké bobule má u mne například odrůda Nero. Zrání v třetí dekádě srpna. Výborná harmonická chuť bez patrných rudimentů.
Napadení hmyzem střední.

BV 16-19-10

Na jaře kvetla jako první z odrůd BV. Napadení houbovými chorobami jsem nezaznamenal, některé listy byly v tomto období poškozeny roztoči.
Hrozny střední velikosti, ale letos špatně opylené. Bobule kulaté, menší (2 g), výborné muškátové chuti, díky níž byla napadána vosami. Zrání proběhlo na konci srpna.

Zlata (BV 16-20-2)

Podle dosavadních zkušeností perspektivní bezsemenná odrůda. Napadení houbovými chorobami jsem nezaznamenal.
Hrozny malé, středně husté, bez hráškovatění. Chuť harmonická. Bobule oválného tvaru,  střední velikosti (2,5-3g). Zrání na začátku třetí dekády srpna, bobule vydrží na keři i po dozrání. Málo napadána hmyzem.

BV 31-5-7

Napadení houbovými chorobami jsem nezaznamenal.
Z bezsemenných odrůd BV u mne letos plodících měla největší hrozen a byla i nejranější, zrání proběhlo v polovině srpna. Bobule lehce oválné, harmonické výborné chuti, jako u všech odrůd bezsemenných odrůd BV jsem rudimenty nezaznamenal.

Einset Seedless

Dlouho jsem čekal, až u mne tato bezsemenná odrůda bude plodit, ale byl jsem zklamaný velikostí hroznů a bobulí. Bobule byly jen o málo větší než u Somersetu Seedless, hrozny v průběhu kvetení silně sprchly. Zrání v třetí dekádě srpna. Drobné bobule červené barvy s ovocnou chutí.

Elf (Rusbol ulučšenyj)

Po letech, kdy keř této odrůdy rostl minimálně a neplodil nebo plodil jen velmi málo, jsem se dočkal dvou hroznů. Růst byl letos střední. Květenství bylo velké, ale na tak velké jako má Rusbol muskatnyj nebo Kišmiš záporožskij. Houbové choroby jsem nezaznamenal.
Bobule malé (1,5g), lehce oválného tvaru, chuť harmonická. Hmyz je nenapadal.

FVKz 9-1

Z této odrůdy jsem byl letos hodně zklamán. Netrpěla sice houbovými chorobami, hrozny byly střední velikosti a bobule oválného tvaru na konci do špičky vypadaly moc pěkně do doby, než začala tato odrůda dozrávat v druhé polovině srpna. Pak se projevila velká atraktivita bobulí pro hmyz, i když pro mne byly bobule dosud kyselé. Následně byla většina bobulí na hroznech poškozena od hmyzu anebo povadlá. Proto doporučuji ochranu hroznů před hmyzem a zatížení keřů je nutné redukovat, aby bobule zesládly.

Glenora
Letošní rok měla Glenora pěkně nasazeno květenství, takže i úroda byla velmi slušná. Keře mají i letos velmi bujný růst. Z houbových chorob se na listech projevilo padlí a červená spála. I na řapících hroznů se padlí vyskytlo, aniž by to poškodilo hrozny.
Chuť jako vždy výborná „borůvková", zrání v poslední dekádě srpna. Málo napadána hmyzem. Letos  hůře a pozdě vyzrávalo réví, ale i tak bylo dostatečné.

Himrod
Houbové choroby jsem na této odrůdě nezaznamenal.
Letos plodila poprvé, hrozny byly menší, podobně i kulaté bobule (do 2g). Chuť slabě labrusková, celkem příjemná, asi nejlepší z odrůd s touto příchutí. Zrání začátkem září.

Jupiter
Protože letos byl rok, kdy byl výskyt plísně révové u mne minimální, tak byl Jupiter bez houbových chorob. Zrání bylo na začátku září. Chuť muškátová, někdo v ní může slabě cítit labrusku. Bobule na bezsemennou odrůdu velké, hrozny střední velikosti. Hmyz ho  zvlášť nevyhledává, ale letos byly některé hrozny této odrůdy hmyzem vyhledávané.
Kišmiš lučistyj
Letos konečně plodil naplno, protože zima mu neublížila. Navíc na vyhřáté stěně netrpěl ani padlím, ani plísní. Některé hrozny byly ukázkové, ale vzhledem k velkému zatížení keře byly k jídlu až začátkem září a některé vydržely až do konce října. Stále má velmi silný růst. Bobule protáhle oválné, rudimenty jsem nezaznamenal.
Kišmiš No 342
Nejranější bezsemenná odrůdy révy v mém sortimentu. Bobule jsou sice menší, ale zralé byly už začátkem srpna. Houbové choroby jsem na ní letos nezaznamenal, vedle rostoucí Kišmiš záporožskij byl přitom silně napaden padlím. Bobule jsou brzy sladké, samozřejmě díky tomu i lákají hmyz, hlavně při přezrání. Tuto odrůdu lze doporučit i na pergoly.
Marquis
Bezsemenná odrůda se silně labruskovou chutí, proto ji v sortimentu nebudu déle držet a to i přesto, že plodí spolehlivě, houbovými chorobami moc netrpí a okrouhlé bobule o mhotnosti 3-4 g jsou na bezsemennou odrůdu relativně velké.
Neptune
Tato odrůda je schopná na rozdíl od jiných amerických bezsemenných odrůd vytvořit velké hrozny. Odolnost k padlí je jen střední. Tvar bobulí je velmi atraktivní, bobule mají protáhlý tvar a při dozrávání zežloutnou. Ale doba zrání (letos díky vysokému zatížení konec října) je na moje podmínky hraniční, proto se tato odrůda nedá doporučit do vyloženě okrajových oblastí. Chuť mi připadá labrusková, při úplném dozrání se podle mého názoru zlepšuje.
Perleta
Perleta je můj nejstarší keř a díky tomu, že roste na zdi vysoké cca 5 m je i nejmohutnější. Tomu odpovídala i násada hroznů. Díky poloze na zdi byla zcela bez houbových chorob. Hrozny dozrávaly nerovnoměrně od půlky září až do mrazů.
Reliance
Opět velmi slušná úroda bezsemenných kolatých bobulí labruskové chuti. Chuť je i důvod, proč se rozmýšlím nad vyřazením této odrůdy ze sortimentu i přes slušnou odolnost k houbovým chorobám. Zrála od druhé poloviny srpna, při přezrání má tendenci k částečnému opadávání bobulí.
Rusbol muskatnyj
Odolnost k padlí jen střední. Květenství opět velká, je nutná jejich regulace.  Dozrává o konce srpna. Chuť bobulí muškátová, přesto nebývá napadána hmyzem. Velikost bobulí je malá i na bezsemennou odrůdu.
Saturn
Saturn má na pohled atraktivní bobule o hmotnosti 3 až 4 g, ale chuťově je jen průměrný. Letos dozrával až v druhé polovině srpna, takže ho nelze doporučit do okrajových oblastí pěstování révy.
Somerset Seedless
Spolu s Kišmišem 342 nejranější bezsemenná odrůda. Hrozny a bobule jsou malé, ale to je daň za ranost a odolnost k chorobám i mrazu. Na začátku zrání (začátek srpna) chutnala ptákům, ale později jim už nechutnala.
Venus
Poměrně nízká plodnost, stále více váhám, zda můj keř Venus je skutečně Venus, zda to není Glenora, letos jsem nezaznamenal rozdílnou chuť Proto jsem si tuto odrůdu opatřil ještě z jiného zdroje.
Vanessa
Kanadská bezsemenná odrůda měla letos nejvyšší úrodu za tři roky, co u mne plodí. Hrozny jdou stále trochu řidší, ale na rozdíl od jiných severoamerických odrůd mi naprosto vyhovuje její chuť, která postrádá příchuť Vitis labrusca. Bobule mají atraktivní růžovou barvu a na bezsemennou odrůdu slušnou hmotnost 3 g. Začíná dozrávat koncem srpna. Odolnost k houbovým chorobám je vysoká.
Moštové odrůdy

Adalmina (E.S. 6-16-30)
  První plodnost této odrůdy. Zatím několik malých hroznů, podle nich ale nelze plodnost hodnotit. Vysoká odolnost proti houbovým chorobám.
 
Cabernet Cortis Vzhledem k velkému tlaku padlí byl Cabernet Cortis v roce 2013 napaden touto chorobou.
 
Dubljanskij  První plodnost této odrůdy. Zdravotní stav dobrý, ale réví i listy byly ke konci vegetace napadeny padlím. Bobule byly zdravé, ale jejich velikost je malá. Zbarvení bobulí připomíná Tramín. Chuť bobulí je příjemná. Cukernatost ke konci srpna byla 20%, později ale ztrácí kyseliny, bude zapotřebí tuto odrůdu brzy sklidit. Nedostatek pravděpodobně hořčíku se projevil zavadání třapiny hroznů.
 
Golubok Jako jedna z prvních odrůd raší a později i zaměkává a barví bobule. Napadení padlím bylo v letošním roce velmi silné.  Cukernatost nedosahovala ke konci září ani 20%, hrozny napadeny vosami a plísní šedou. Proto tuto odrůdu už nebudu dále pěstovat.
 
Jukka (E.S. 5-4-16) Letos velmi vysoká úrodnost. Hrozny husté a relativně velké. Cukernatost vzhledem k přetížení nízká. Chuť labrusková, proto pro tuto odrůd nemám využití. Zdravotní stav výborný. Vhodná na pergoly, pro ty, co mají labruskovou chuť rádi.
 
Krystal Vysoká plodnost v tomto roce.  Hrozny byly částečně napadány vosami, bylo nutné je při sklizni probrat. Cukernatost kolem 20%. Zdravotní stav dobrý, ale na listech i částečně na hroznech byly příznaky padlí..
 
La Crescent První plodnost této odrůdy. Hrozny a bobule drobné. Cukernatost nízká, ale z prvního roku nelze činit velké závěry. Zdravotní stav výborný.
 
Marquette V tomto roce velmi silný růst starších keřů. Tato odrůda podle dosavadních zjištění nemá vysokou plodnost vzhledem k tomu, že hrozny i bobule jsou drobné. Houbové choroby se  na ní témě neprojevily, pouze slabé napadení listů v závěru vegetace.Cukernatost ke konci září dosáhla 23%, v chuti byly cítit kyseliny.
 
Merzling Keř této odrůdy roste na zastíněném místě, proto nemůžu hodnotit dobu zrání ani cukernatost. Zdravotní stav bezproblémový.
 
Muscaris První plodnost této odrůdy. Hrozny byly v tomto roce menší než má rodičovská odrůda Solaris. Zrání je také pozdnější, proto dosahuje i nižší cukernatost. Zdravotní stav bezproblémový.
 
Osceola Muscat  (E.S. 8-2-43) Velmi silný růst letorostů v tomto roce. Hrozny i bobule menší, se zvláštní muškátovou příchutí. S plísní révovou ani padlím nebyly problémy, ale vlivem deštivého počasí v září byly bobule silně poškozeny plísní šedou
 
 
Platovskij podobně jako jiné mladé keře postižené jarním mrazíkem v roce 2012 bylo nasazení květenství i hrozny malé. Platovskij je ranější než Krystal, chuť bobulí je podle mého názoru lepší, protože není jen sladká. Odolnost k chorobám byla velmi dobrá. 
 
Prairie Star (E.S. 3-24-7) První plodnost této odrůdy, hrozny podobně jako jiné poprvé plodící odrůdy drobné, ale bobule střední velikosti, kolem  2 g. Výborný zdravotní stav.  
 
Solaris Velice pěkná úroda na starších keřích, u  dvouletých keřů postižených mrazíkem v roce 2012 slabší růst, malé a řídké hrozny podobně jako u jiných odrůd. U této odrůdy  se projevila na třech různých místech vzdálených 5 až 400 m různá odolnost k padlí. Normálně rostoucí keře napadeny padlím téměř nebyly (zde byly provedeny dvě ošetření), na místě bohatě zásobeném jarními srážkami byl velmi intenzívní růst a ni dva postřiky Falconem 460 EC nedokázaly zabránit napadení některých hroznů ( i přesto, že jednalo o výsadbu na podnoži SO4). Na třetím místě slabě rostoucí dvouleté keře nebyly ani jednou ošetřeny, přesto se na nich padlí neobjevilo vůbec. Cukernatost ke konci září cca 25%.
 
Rondo Jako už tradičně nosná odrůda pro červené víno. I přes skutečnost, že na jednom místě byla květenství napadena plísní nebo padlím a byla silně poškozena, na ostatních keřích byla velká úroda. Napadení padlím se také projevilo, dvě ošetření však stačila k zachránění hroznů. Cukernatost díky přetížení a chladnému září nižší, jen kolem 19%.
 

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (254 | 41%)
Nevadí mně (60 | 10%)
Nechutnají (241 | 39%)
Nevím (59 | 10%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one