Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách

Charakteristika roku 2009

Vegetace začala velmi náhle v dubnu, kdy se chladné a deštivé březnové počasí změnilo na teplé dubnové a květnové téměř beze srážek. Oproti tomu červen byl teplotně jen v normálu, zatímco červenec už byl opět teplý a srpen dokonce téměř o 4°C nad průměrnou teplotou v tomto měsíci. Na deště byly všechny tři letní měsíce velmi bohaté, v červnu a červenci spadlo více jak 210 mm srážek, což mělo velký vliv na velké rozšíření plísně révové. Naopak padlí jsem v výjimkou úplného závěru vegetace nezaznamenal. Září bylo opět velmi teplé, ale suché, téměř beze srážek.
Ošetření proti chorobám bylo provedenu třikrát. Poprvé po odkvětu přípravkem FALCON 460 EC, druhý postřik byl proveden začátkem zaměkání bobulí u 1/3 keřů směsí přípravků ZATO 50 WG a MERPAN 80 WDG a u 2/3 přípravkem CABRIO TOP. Poslední ošetření bylo provedeno koncem července, 14 dnů před zráním prvních odrůd, a to znovu přípravkem FALCON 460 EC.
Fotogalerie roku 2009

Anastasia
kvetení:  7.6.2009
zrání:     7.-13.9.2009

Neznámá modrá bezsemenná odrůda (IV kategorie bezsemennosti, bobule obsahují rudimenty). Opylení bez problémů, hrozny relativně velké. Bobule malé až střední, kulaté (1,5-2 g). Bez napadení houbovými chorobami, na některých listech patrné napadení roztoči. Růst réví střední až silný. Vyzrávání réví velmi dobré. Nenapadána vosami.

Arkadia
kvetení:  16.6.2009
zrání:     17.-23.8.2009       

Ponechány dva hrozny, oba měly hmotnost  více jak 500 g. Asi i z tohoto  důvodu bobule nebyly tak velké, jak se u Arkadie uvádí, ale jejich tvar zcela odpovídal popisu. Zaznamenáno velmi slabé napadení plísní révovou. Chuť bobulí příjemná, harmonická, bez příchutí. Růst silný. Vyzrávání réví velmi dobré. Napadána vosami.

Aročnyj
kvetení:  16.6.2009
zrání:      24.-30.8.2009

Na jaře keř seříznut na dvě očka, proto ponechány jen dva malé signální hrozny. Velmi silný růst. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Velmi atraktivní barva bobulí, ale velikost bobulí je do 4 g. Vyzrávání réví dobré. Nenapadán vosami.

AT-6-3-sk
kvetení:  18.6.2009
zrání:      2009

Špatné opylení. Velmi silný růst. Pozdní odrůda vhodná jen do teplejších oblastí, v podmínkách Hané letos zcela nedozrála. Bobule velké, velmi atraktivního tvaru a zbarvení. Na listech se projevilo slabé napadení plísní révovou a ke konci vegetace i padlím révovým, kdy byly napadeny i bobule. Vyzrávání réví dobré. Vzhledem k pozdnímu zrání nenapadána vosami.

Bělehradský bezsemenný
kvetení:  1.6.2009
zrání:      1.-6.9.2009

Ve třetím roce plodnosti vysoká úroda. Na listech se projevilo napadení plísní révovou, ale vzhledem k chuťovým vlastnostem a bezsemennosti této odrůdy neuvažuji o vyřazení z kolekce. Bobule na bezsemennou odrůdu  velké, průměrná hmotnost 4 g. Vyzrávání réví dobré. Nenapadán vosami.

Beloje čudo
kvetení:  17.6.2009
zrání:      17.-23.8.2009

Silný růst. Na listech se v závěru vegetace objevily příznaky deficitu hořčíku. Bobule velké, průměrná hmotnost 6 g (5-8 g). Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Perspektivní stolní odrůda do okrajových oblastí pěstovaní vzhledem k pozdnímu rašení a kvetení a ranému zrání. Vyzrávání réví dobré.

Cabernet Cortis
kvetení:  1.6.2009
zrání:      24.-30.8.2009

U některých hroznů docházelo  k zasychání třapiny, ale na listech nebyl deficit ve výživě patrný. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Bobule kulaté, malé, velmi vysoká cukernatost (22% 30.8. 2009 ). Při sklizni 25.9. 2009 cukernatost 24-26%. Vyzrávání réví velmi dobré. Nenapadán vosami.

Dakona (BV 18-109)
kvetení:  8.6.2009
zrání:     17.-23.8.2009

Hmotnost bobulí do 4 g. Bobule atraktivního tvaru i barvy, ale velmi fádní chuti. 29.9. tj. měsíc po dozrání naměřeno 16% cukru. Proto s touto odrůdou nadále nepočítám.  Silně napadána vosami. Vyzrávání réví vyhovující.

Elegant sverchrannij
kvetení:  4.6.2009
zrání:     4.8.2009

Opylení výborné, hrozny husté.  Z tohoto důvodu pravděpodobně menší bobule do 3 g. Nejranější odrůda. Chuť harmonická, po přezrání sladká. Bez napadení houbovými chorobami, na listech patrné napadení roztoči. Nenapadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Galbena nou (Zolotinka)
kvetení:  9.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Velmi silný růst. Bobule kulaté, jemně muškátové chuti, 4-5 g, hrozny střední velikosti. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Jen málo napadána vosami. Vyzrávání réví dobré.

Glaša
kvetení:  9.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Silný růst. Opylení střední, hrozny řídké. Bobule oválné, atraktivní barvy a dobré harmonické chuti, 4-7,5 g. Hrozny mohou dlouho zůstat po dozrání na keřích. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči, jen v závěru vegetace se na listech objevilo padlí. Nenapadána vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Glenora
kvetení:  29.5.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Oproti minulému roku nízký počet květenství, některé letorosty byly i bez květenství. Růst silný. Na listech se objevilo slabé napadení červenou spálou. Hrozny malé, bobule kulaté bezsemenné s vynikající "borůvkovou" příchutí. Vyzrávání réví dobré.

Golubok
kvetení:  25.5.2009
zrání:     1.-6.9.2009

Silný růst. Velmi silná tvorba zálistků. Bobule malé, 1,6 g. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadán vosami. Při sklizni 25.9. 2009 měl mošt cukernatost 20%

Irinka
kvetení:  4.6.2009
zrání:     11.8.2009

Velmi raná odrůda s velkými  bobulemi (4-6 g). Hrozny mohou dlouho po dosažení zralosti viset na keři. Chuť harmonická, velmi příjemná. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadána vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Jubilej chersonskogo Dačnika kvetení:  9.6.2009
zrání:     17.8.2009

Opylení na odrůdu s ženským typem květu dobré. Růst silný. Velmi atraktivní barva, tvar i chuť bobulí. Hmotnost bobulí 5-7 g. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Jen málo napadán vosami Vyzrávání réví velmi dobré.

Jubilej Vojtovič
kvetení:  8.6.2009
zrání:     14.-20.9.2009

Vyzrávání réví velmi dobré. Chuť výborná, slabě muškátová. Hrozny malé.  Bobule oválné, hmotnost 4-5 g. Vzhledem z napadení keře virózou bude keř zlikvidován.

KarMaKod
kvetení:  12.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Na listech se projevilo slabé napadení plísní révovou. Po zálivce došlo k silnému praskání bobulí a následně k napadení vosami, Bobule protáhlé, velmi atraktivního tvaru a barvy, o hmotnosti 5-7 g. Chuť harmonická, dužnina chrupavá. Vyzrávání réví velmi dobré.

Kišmiš lučistyj
kvetení: 
zrání:     24.-30.8.2009  

První rok slabý růst, proto jen malé květenství a malý signální hrozen. Bobule 1,5-2 g. V letošní roce velmi silný růst. Na listech se projevil nedostatek hořčíku. Vzhledem k růstu pod přesahem střechy bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadán vosami.

Kišmiš záporožskij
kvetení:  8.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Velmi velká květenství pravděpodobně následkem dešťů po odkvětu sprchla, takže hrozny byly řídké. Silně napadán vosami. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči, jen v závěru vegetace napadeny mladé letorosty plísní révovou. Silně  napadán vosami. Vyzrávání réví dobré.

Kodrjanka
kvetení:  16.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Silný růst, nasazení květenství na dvou keřích slabé. Bobule protáhlé, atraktivního tvaru, velké, 5-11 g. Dužnina chrupavá.  Silně napadána vosami. V závěru vegetace listy napadeny padlím révovým.

KoKl belyj
kvetení:  11.6.2009
zrání:     14.8.2009

V době kvetení docházelo k opadu květů, proto byly hrozny řídké. Růst střední. Bobule velmi velké (8-12 g), protáhlého tvaru, výborné harmonické chuti. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Krystal
kvetení:  3.6.2009
zrání:     17.-23.8.2009

Spolehlivá odrůda. Růst letorostů střední až silný. Některé hrozny slabě sprchly. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči (jen výjimečně zaznamenána na listech plíseň révová). Středně napadán vosami. Bobule sladké, o průměrné hmotnosti 2,2 g. Při sklizni 17.9. 2009 měl mošt cukernatost 21%.

Liepajas Dzintars
kvetení:  16.6.2009
zrání:     4.8.2009

V prvním roce pěstování sazenice slabě rostly, proto se vytvořilo je jedno malé květenství na úponku se dvěma malými kulatými bobulemi muškátové chuti. V letošním roce růst střední. Bez napadení houbovými chorobami, listy napadány roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré.

Lora
kvetení:  8.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Opylení i přes to, že se jedná o odrůdu s ženským typem květu, dobré. Růst slabý. Lora potvrdila, že je to jedna z nejlepších stolních odrůd. Bobule velké, oválné (průměrná hmotnost 8 g), chrupavé, výborné harmonické chuti. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadána vosami. Vyzrávání réví velmi dobré, ale réví slabé.

Merzling
kvetení:  8.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Velmi dobrá moštová odrůda. Vzhledem k silné slupce nevhodná jako stolní odrůda. Po většinu vegetace bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Při sklizni 17.9. 2009 měl mošt cukernatost 20,5%.

Naděžda AZOS
kvetení:  17.6.2009
zrání:     21.-27.9.2009

Špatné opylení, hrozny řídké. Bobule protáhlé s ostrým zakončením.  Dužnina chrupavá, harmonické chuti. Růst střední, bez napadení houbovými chorobami a roztoči.

Nero
kvetení:  4.6.2009
zrání:     11.8.2009

Spolehlivá odrůda. Růst letorostů silný, malá tvorba zálistků. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Středně napadán vosami.

Pamjati Žuravelja
kvetení:  15.6.2009
zrání:     28.9-4.10.2009

Pozdní odrůda. Opylení dobré, provedena redukce květenství na jeden hrozen na letorost, přesto úroda velmi vysoká. Růst letorostů silný. Bobule velké, průměrná hmotnost 8 g. Vyzrávání réví dobré. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Vzhledem k pozdnímu zrání nenapadán vosami.

Perla Zali
kvetení:  3.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Na listech se projevilo velmi slabé napadení plísní révovou, ale jinak bezproblémová odrůda. Hrozny velké, bobule střední jen s malými semeny, příjemné chuti. Při sklizni 17.9. 2009 měl mošt cukernatost 20,5%.

Perleta
kvetení:  3.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Silný růst letorostů. Vzhledem k růstu pod přesahem střechy bez napadení houbovými chorobami a roztoči.Bobule malé, vynikající chuti. Zrání hroznů  postupné. Negativní vlastností je opadávání bobulí. Středně napadána vosami.

Pleven muskatnyj II
kvetení:  10.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Chuť příjemně muškátová, na rozdíl od Primu menší semena a větší bobule, 4-5 g. Málo napadán vosami. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Podarok Ukrajině
kvetení:  15.6.2009
zrání:     14-20.9.2009

Opylení špatné, ale vzhledem k velikosti bobulí alespoň nebyla potřeba redukce hroznů. Velmi atraktivní zbarvení i velikost bobulí ( 8 - 10 g ). Bez napadení houbovými chorobami, ale na listech se projevilo napadení roztoči. Málo napadána vosami

Prim (Palatina)
kvetení:  3.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Dobré opylení. Chuť bobulí silně muškátová, velká semena.  Průměrná hmotnost bobulí 3 g. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Středně napadán vosami.

Prozračnyj
kvetení:  16.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Chuť bobulí silně muškátová, "šalvějová", velikost bobulí střední.
Po zálivce došlo k velmi silnému praskání bobulí (4-5 g) a následně k napadení vosami, které prakticky před úplným dozráním zlikvidovaly celou úrodu. Proto plánuji přeroubovat tuto odrůdu. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči, jen v závěru vegetace napadeny mladé letorosty plísní révovou. Vyzrávání réví dobré.

Rišelje
kvetení:  4.6.2009
zrání:     11.8.2009

Velmi silný růst letorostů. Bobule se začaly vybarvovat jako jedny z prvních. Bez napadení houbovými chorobami. Silně napadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Rondo
kvetení:  24.5.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Velmi rané kvetení, opylení bezproblémové stejně jako v minulých letech. Velmi úrodná odrůda. Bobule relativně velké, průměrná hmotnost 2,3 g. Bez napadení houbovými chorobami, vrcholky letorostů napadeny roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré. Při sklizni 25.9. 2009 měl mošt cukernatost 18,5%, keře byly silně přetíženy.

Rusbol muskatnyj
kvetení:  10.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Velmi velká květenství pravděpodobně následkem dešťů po odkvětu sprchla, takže hrozny byly řídké s výjimkou jednoho menšího hroznu chráněného listy. Bobule malé, o hmotnosti 1,5 g. Chuť příjemně muškátová. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči, jen v závěru vegetace napadeny mladé letorosty plísní révovou. Málo napadán vosami. Vyzrávání réví dobré.

Rusven
kvetení:  3.6.2009
zrání:     11.8.2009

Růst letorostů silný. Velmi rané kvetení, opylení dobré.Silně napadán vosami. Bobule kulaté, velké, 4-6 g, s lehce růžovým zabarvením. Chuť silně muškátová. Po zálivce došlo k velmi silnému praskání bobulí. Vyzrávání réví velmi dobré.

Sfinx
kvetení:  4.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

 Růst letorostů silný. Opylení ve skleníku dobré, venku špatné. Bobule šťavnaté, harmonické chuti, ve skleníku dlouho kyselé. Bobule kulaté až slabě oválné, ve skleníku velmi velké. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Středně napadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Solaris
kvetení:  22.5.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Přes zimu vymrzly špatně vyzrálé kmínky, proto oba keře rašily od země. Velmi silný růst letorostů a silná tvorby zálistků. Velmi rané kvetení, opylení dobré. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči, nenapadán vosami. Při sklizni 17.9. 2009 měly bobule cukernatost 25-28%.

Somerset Seedless
kvetení:  22.5.2009
zrání:     4.8.2009

Nejranější kvetení ze všech odrůd. Vzhledem k slabému růstu v prvním roce ponechány čtyři malé signální hrozny. Po odkvětu část květů sprchla, hrozny byly řídké, velmi malé. Velikost bobulí byla také malá (do 1g). Chuť bobulí výborná s "jahodovou" příchutí. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré.

Talisman
kvetení:  16.6.2009
zrání:      21.-27.9.2009

Velmi silný růst. Opylení špatné, ale vzhledem k velikosti bobulí alespoň nebyla potřeba redukce hroznů. Bobule velmi velké, kulaté, hmotnost bobulí 12-15 g. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Nenapadán vosami. Vyzrávání réví dobré. Velmi perspektivní odrůda, ale je nutné zaručit opylení jinými odrůdami a vzhledem k době zrání není vhodná do chladnějších oblastí.

Topaz
kvetení:  8.6.2009
zrání:     17.-23.8.2009

Opylení špatné, hrozny podobně jako v minulých letech řídké s hráškovatěním bobulí. Růst silný. Bobule kulaté, velké, příjemné muškátové chuti. Na listech se projevilo napadení plísní révovou, proto příští rok plánuji přeroubování této odrůdy.

Viking
kvetení:  9.6.2009
zrání:     17.-23.8.2009

Velmi silný růst letorostů. Na listech se projevilo slabé napadení plísní révovou. Hrozny dobře opylené, velké. Bobule protáhlého tvaru, se zúženým koncem, velmi atraktivní, dobré chuti, dužnina chrupavá . Odrůda byla asi o týden ranější než Kodrjanka. Silně napadán vosami. Vyzrávání réví velmi dobré.

Viktoria
kvetení:  15.6.2009
zrání:     1.-6.9.2009

V době kvetení docházelo k opadu květů, přesto hrozny nebyly řídké. Slabý růst. Silná tvorba zálistků. Bobule oválné velmi atraktivní tmavě růžové barvy, velké, hmotnost 5-7 g. Chuť výborná s muškátovou příchutí. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré.

Vostorg krasnyj
kvetení:  6.6.2009
zrání:     14-21.9.2009

V loňské roce sazenice pozdě zakořenila a nestačil vyzrát kmínek. Proto jen jeden hrozen. Opylení špatné, hrozen řídký. Bobule atraktivní barvy, chuť harmonická, výborná. Bez napadení houbovými chorobami a roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré.

Vostorg muskatnyj
kvetení:  8.6.2009
zrání:     24.-30.8.2009

Silný růst letorostů. Opylení velmi dobré, hrozny velké středně husté, ale proto letos o hmotnsti 3-4 g. Bobule oválné, dužnina chrupavá, muškátové chuti. Bez napadení houbovými chorobami, slabé napadení listů roztoči. Vyzrávání réví velmi dobré.

VV-3
kvetení:  16.6.2009
zrání:      21-27.9.2009

Silné sprchávání po odkvětu, výsledkem byly řídké hrozny . Bobule kulaté, černé barvy, velké, průměrná hmotnost 8 g, což je víc než se uvádí v popisu. Silný růst letorostů. Na listech se projevilo slabé napadení plísní révovou. Vyzrávání réví dobré.

 

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (254 | 41%)
Nevadí mně (60 | 10%)
Nechutnají (241 | 39%)
Nevím (59 | 10%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one