Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Stolní odrůdy

Aladdin
Aladdin opět letos nedozrával mezi prvními odrůdami, ale spíš koncem srpna. Chuť opět vynikající, bobule do 8 g. Některé bobule po přívalových deštích popraskaly, ale byla to jen malá část. Plíseň révovou jsem na něm nezaznamenal.
 
Alexa
Alexa letos plodila první rok naplno, její jeden hrozen byl tak velký, že se jako jediný nevešel do pytlíku proti hmyzu.  Kdo byl na podzimním Hortikomplexu, tak měl možnost jej vidět Jeto odrůda zrající začátkem září, letos byla silně zatížena hrozny, tak se doba zrání o něco protáhla, ale každopádně se hodí do okrajových oblastí pěstování jako pozdní odrůda. U mne se zatím nestalo, že by nedozrála. Bobule kolem 10 g, chuť výborná, harmonická. První déšť přežila bez popraskání, po druhém ke konci září (kdy již byla zralá) část bobulí popraskala. Plíseň révovou jsem na ní nezaznamenal.
 
Ali baba
Zrála v druhé polovině srpna a její chuť byla o mnoho lepší než v roce 2014. Zklamala mne velikost bobulí, ale to mohlo být zaviněno suchem a velkým zatížením hrozny. Ale nejvíc mě zklamala nízká odolnost k plísni révové, která se projevila v závěru vegetace.
 
Ametist novočerkasskij
Stále se opakuji, tato odrůda stále slabě roste, hrozny bývají špatně opylené. Chuť je „švestková“, moc mi nevyhovuje. Asi se s touto odrůdou rozloučím.
 
Beloje čudo
Tento rok keř odrůdy Beloje čudo začal poměrně pozdě růst, hrozny byly i hůře opylené. Navíc jsem nechal příliš velké zatížení očky, takže se to negativně projevilo hustým porostem. Plíseň jsem ale nepozoroval, padlí šlo zvládnout.
 
Blestjaščij
Rok 2015 byl pro Blestjaščij příznivý, protože dlouho nebyla plíseň révová. Díky pytlíkům  se podařilo zachránit hrozny před hmyzem, který vyhledává tuto odrůdu pro její muškátovou chuť. 
 
Brusničnyj
Tato odrůda mě překvapila pozdním zráním, takže jsem ji ani neochutnal, protože sotva začala zrát, přišla druhá série dešťů a to její hrozny neustály. Z důvodu pozdní doby zrání s ní do budoucnosti nepočítám.
 
Ciravas Agraa
Konečně se mi podařilo potvrdit, že tato odrůda nemá ženský typ květu. Stále trpí tím, že jsem před lety vysadil doslova minisazenici, i po letech stále roste relativně slabě. Doba zrání je velmi raná, začátek srpna. Bobule jsou relativně malé, do 3 g,  ale mají výbornou muškátovou chuť. Navíc letos vydržely na keřích hodně dlouho, nepraskaly a nehnily.
 
Čarli
Díky své plodnosti a mé hlouposti byl keř přetížený hrozny, protože tato odrůda patří k nejplodnějším odrůdám. Proto se prodloužila doba zrání až na konec září. Chuť této odrůdy je dlouho „trávovitá“. Řešením je snížit zatížení anebo pěstovat ji v lepších podmínkách.
 
Dovga
Jedna z nejranějších odrůd v sortimentu, začala zrát na začátku srpna. Bobule do 4 g, na rozdíl od ostatních velmi raných lotyšských odrůd Liepajas Dzintars, Liepajas Agraa a Ciravas Agraa má harmonickou chuť.  Má oboupohlavní květ, takže s opylením nejsou problémy. Doporučil bych tuto odrůdu po dozrání nenechávat na keřích dlouho, protože bobule jsou náchylné na vysoké teploty a po deštích brzy shnily.
 
Favor
I přes teplé počasí roku 2015 tato odrůda měla v mých podmínkách problém dozrát a navíc po druhé sérii dešťů bobule částečně popraskaly. Myslím, že má schopnost vytvořit velké bobule i přes 15 g, ale lépe než na Hané jí bude na jižní Moravě.
 
Galahad
Stále si myslím, že Galahad je jedna z nejlepších odrůd v mém sortimentu. Letos jsem to u něj přehnal s násadou hroznů, proto měla většina bobulí hmotnost kolem 5-7 g, ale u několika hroznů byly větší. Zrání probíhalo ve druhé dekádě srpna, chuť výborná, harmonická. Bobule nepraskaly a vydržely na keřích až do října. Napadení plísní révovou jsem nezaznamenal.
 
Garold
Podobně jako Galahad byl i Garold v tomto roce přetížen. Bobule byly malé, ale zrání začalo v první dekádě srpna. Chuť výborná, muškátová. I přes velmi ranou dobu zrání bobule díky  ochraně proti hmyzu vydržely na keřích do října.
 
Graf Monte Christo
Popis identický jako u Favoru: i přes teplé počasí roku 2015 tato odrůda měla v mých podmínkách problém dozrát a navíc po druhé sérii dešťů bobule částečně popraskaly. Myslím, že má schopnost vytvořit velké bobule i přes 15 g, ale lépe než na Hané jí bude na jižní Moravě
Inga Dorenskogo
 
Jubilej chersonskogo "Dačnika"
 
Julian
Keře Julianu jsou stále relativně mladé
 
Katrusja
Katrusja je každoročně jedna z nejplodnějších odrůd. Nedá se jí vytknout ani nízká odolnost k houbovým chorobám, spíš podle mých pozorování patří v odolnosti ke špičce. Zrála začátkem září, ale po deštích hodně popraskala. Ještě se mi nestalo, aby hrozny na této odrůdě dlouho vydržely, takže ji pravděpodobně vyřadím.
 
KoKl belyj
Po problémech se zasažením herbicidem před několika lety se keř vzpamatoval. V tomto roce rostl již zcela normálně. Hrozny nejsou tak velké jako u jiných odrůd (Galahad, Přeobraženie, atp.), ale bobule mají běžně hmotnost 10-15 g a zrají v druhé polovině srpna. Chuťově jsou výborné. Po deštích popraskaly jen ojedinělé bobule v hroznech, jinak bobule vydrží na keřích dlouho.
 
Liepajas Agraa
 
Liepajas Dzintars
 
Lora
Odrůda Lora (Flora) poměrně slabě roste, ale o to větší bývají její bobule i hrozny. Zraje koncem srpna, pohled na její hrozny je každoročně pastva pro oči. I chuť je výborná. Navíc vůbec není na hroznech patrná skutečnost, že odrůda má ženský typ květu, hrozny bývají každoročně na rozdíl od jiných odrůd výborně opylené. Jen bych doporučil hrozny nenechávat dlouhou dobu po dozrání na keřích, to se u této odrůdy neosvědčilo.
 
Marlboro
Jedno z největších zklamání letošního roku. Po prvním silném dešti naprostá většina bobulí popraskala. Vedle rostoucí jiné hrozny stejně starých keřů jiných odrůd byly bez praskání.
 
Monarch
 
Nero
 
Pamjati chirurga
 
Preobraženie
 
Prim (Palatina)
 
Prezent
Prezent se nevyznačuje nijak zvláštní velikostí bobulí, ta je spíše průměrná. Bobule jsou o něco větší, než má Nero, ale mají jiný tvar, ke konci se zužují. Podobně jako Nero mají vynikající harmonickou chuť, řekl bych nejlepší z modrých odrůd. Co mě překvapilo je výdrž bobulí. Hrozny zůstaly na keřích bez problémů do konce října, aniž popraskaly nebo začaly hnít. Problémy s plísní na listech v závěru vegetace jsem nezaznamenal.
 
Rošfor
Letos byly hrozny Rošforu hůře opylené, následkem čehož byla velikost bobulí v hroznech nevyrovnaná. Mladší (dvouleté)  keře měly bobule menší, cca kolem 5 g, u původního keře dosahovala velikost největších bobulí 10 g. Chuťově výborná odrůdy, líbí se mi pevná konzistence dužiny bobulí. Bobule vydrží na keřích přibližně měsíc, potom už začínají po deštích hnít. K plísni je tato odrůda podle mých zjištění slušně odolná.
 
Sašenka Leonova
Sašenka Leonova mě dost zklamala. Byla poměrně brzy a silně napadena padlím, bobule nebyly nijak velké, na keřích díky počasí dlouho nevydržely.
 
Sejanec prodjusera
Už při kvetení (tato odrůda kvete tradičně jako jedna z posledních) jsem na jejích hroznech objevil napadení padlím. V další fázi už po standardních ošetřeních se padlí nijak dál nerozvíjelo. Hrozny byly špatně opylené, horší však bylo, že po silných deštích skoro všechny ještě nedozrálé bobule v hroznech popraskaly a o to víc lákaly svou muškátovou vůní hmyz.  I přes vysokou odolnost k plísni je kandidátem na vyřazení z kolekce.
 
Sfinx
 
Sindikat
 
Supaga
 
Super-Extra
 
Svetlana (I-8-7-9)
 
Swenson Red
 
Talisman
 
Veronika
 
Viktoria
 
Vostorg
Letos největší hrozny, co tuto odrůdu mám. Je vidět, že keře potřebují zestárnout a pak dávají úplně jiné hrozny, než v prvních letech. Na velké zatížení reagoval pozdějším zráním, než jsem u něj zvyklý, na konci srpna byl zralý úplně a hrozny vydržely na keřích až do října, nepraskaly ani nijak nehnily. Chuť tradičně harmonická, výborná. Problémy s napadením plísní jsem nezaznamenal.
 
Zarja Nesvetaja
Oproti předpokladům zrála v druhé polovině srpna. Velikost bobulí také neodpovídala popisu, ale to mohlo být zaviněno suchem a velkým zatížením hrozny. Ale nejvíc mě zklamala nízká odolnost k plísni révové, která se projevila v závěru vegetace, podobně jako  u Ali baby. V jiném („plísňovém“)  roce to může být problém.
 
Zlato
V letošním roce byly poprvé slušná úroda. Zrání v polovině srpna, velikost bobulí kolem 10 g. Konzistence bobulí není úplně chrupavá, ale spíš šťavnatá, což mi moc nevyhovuje. Část bobulí po silných deštích popraskala.
 
Bezsemenné odrůdy

A-1074 Zrání od poloviny září. Velký počet hroznů, výborná chuť. Letos nebyla plíseň, ani padlí po dvou třech postřicích na bobulích nebylo. Kdyby nebyly tak pozdní, určitě by si zasloužila většího rozšíření. Po dešti  v polovině října některé bobule popraskaly
 
Anastasia S touto odrůdou jsem se rozloučil, proto ji více nebudu hodnotit. Důvodem byla průměrná chuť a pozdní doba zrání.
 
Bělehradský bezsemenný  S touto odrůdou jsem se rozloučil, proto ji více nebudu hodnotit. Důvodem byla nízká odolnost k houbovým chorobám.
 
BV-12-9-7 Na keři byly jen dva hrozny, bobule protáhle elisovitého tvaru, harmonická chuť, ale malé, hmotnost 1,5-2 g. Ale keř je zastíněn muchovníkem, takže ho nelze přesně srovnávat. Dozrávala  na přelomu druhé a třetí dekády srpna.
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190184991463560626

BV-16-16-3 (Petra) Zrání v druhé dekádě srpna, hrozny menší, opět silně sprchlé,  bobule opět velikostně nevyrovnané. Největší bobule dosahovaly hmotnosti 4,5 g. Chuť výborná. Počet květenství na letorost 0,4. Růst bujný. Mám neověřené zprávy, že tuto odrůdu pan Glos vyřadil z prodávaných odrůd právě kvůli silnému sprchávání. Je to škoda, protože chuťově nemá chybu, bobule nepraskají ani nehnijí a vydrží na keřích dlouho.
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190164157710644066
 
BV-16-19-10  Dozrávala na začátku září. Hrozny střední.  Chuť muškátová, velmi dobrá. Bobule kulaté 2-3 g. Růst velmi bujný. Na rozdíl od BV-16-20-2 některé bobule nevydržely po deštích, ale bylo to v hroznech spíše ojediněle.
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190184598444900242


BV-16-20-2 (Zlata) Zlata byla letos zralá těsně po BV-31-57 v třetí dekádě srpna, hrozny střední až velké, chuť opět výborná, harmonická, bobule slabě oválné 3-3,5 g. Bobule nepraskaly a vydržely dlouho na keřích. Počet květenství na letorost 2,0. Růst velmi bujný. Podle mého názoru nejlepší bezsemenná odrůda v sortimentu
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190164493174431794
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190164748142380146
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190184376712842626
 
BV-31-5-7 V letošním roce bylo všeobecně přes vysoké teploty zrání opožděné a smazaly se rozdíly mezi velmi ranými a ranými odrůdami. BV 31-5-7 byla zralá třetí dekádu srpna. Bobule lehce oválné, hrozny středně velké. Chuťově výborná, harmonická chuť, bobule 3 g. Na některých hroznech, které byly ukryté pod listy, se vyskytlo padlí na bobulích, bobule ostatních bezsemenných odrůd pana Glose byly zdravé. Tato odrůda mně připadá nejméně vhodná do chladnějších oblastí, na jaře roste hodně pomalu. Počet květenství na letorost 1,0. Růst střední až bujný
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190162854164919714
https://picasaweb.google.com/bred.ik.wine/2015#6190163864331762450
 
MV-1-2-2 Cicka Tato odrůda roste na jiné viničce, kde se jí zatím moc nedaří. Letos měla první hrozny. Chuť výborná, ale velikost bobulí malá, ale i díky letošnímu suchu a mládí keře. Na konci vegetace byly listy napadeny plísní révovou.
 
Einset Seedless Konečně jsem se u této odrůdy dočkal normální velikosti hroznů a  bobulí. Na jaře keř trpěl chlorózami, ale bez následků na výnos. Dozrávala koncem srpna. Předností této odrůdy je každopádně její „jahodová“ příchuť. Téměř každý, kdo ji ochutnal, ji hodnotil hodně vysoko. Bobule nepraskaly a vydržely na keřích dlouho.
 
Elf (Rusbol ulučšennyj) U obou keřů byly hrozny sprchlé, růst opět neuspokojivý. Zrání v polovině srpna, ale velikost bobulí malá. Chuťově je tato odrůda výborná, ale ostatní negativa ji předurčují k vyřazení z kolekce.

Glenora Tato odrůda velmi silně roste. Úrodnost je spíše nižší, ale toto vynahrazuje výbornou „borůvkovou“ chutí. Na listech se objevilo napadením padlí. Zrání od druhé dekády září.
 
Himrod Himrod měl letos pěkné hrozny, zrál brzy, v polovině srpna. Chuť opět přes slabý labruskový nádech velmi příjemná. Vzhledem k nižšímu obsahu kyselin chutnají bobule hodně sladce. Bobule po silných deštích nepopraskaly a vydržely na keřích až do konce října.
 
Jupiter Letos nebyl tak pěný jako v loňském roce, přitom teplé počasí by mu mělo vyhovovat. Zrání bobulí bylo až v druhé polovině září. Velkost bobulí byla letos menší. Růst velmi silný.
 
Kišmiš lučistyj U mne roste na stěně společně s Perletou. Vzhledem k velkému zatížení zrála pozdě, až v půlce září. Pokud by nebyla ošetřovaná, padlí by ji hodně poškodilo, to se projevilo u hroznů mimo dosah mého postřikovače, které byly padlím zcela zničené. Na rozdíl od Perlety má větší hrozny, ale tradičně hůře vyzrává réví.
 
Kišmiš 342 Spolu s Somersetem Seedles asi nejranější bezsemenná odrůda. Bobule menší, harmonické chuti na keřích vydrží relativně dlouho. Po deštích jsem nezaznamenal praskání bobulí ani houbové choroby se na této odrůdě neprojevily.
 
Nachodka Asi největší příjemné překvapení mezi bezsemennými odrůdami. Na rozdíl od Gurmána, který silně popraskal po deštích, bobule této odrůdy vydržely na keřích prakticky až do začátku listopadu. Velikost hroznů spíše malá, bobule kulaté až lehce oválné. Barva bobulí velmi atraktivní, červená. Chuť velmi příjemná, muškátová.
 
Neptune S touto odrůdou jsem se rozloučil, proto ji více nebudu hodnotit. Důvodem byla „labrusková“ chuť a pozdní doba zrání.
 
Marquis S touto odrůdou jsem se rozloučil, proto ji více nebudu hodnotit. Důvodem byla „labrusková“ chuť.
 
Perleta U mne roste na stěně společně s Kišmišem lučistým. Vzhledem k velkému zatížení zrála pozdě, až v půlce září. Pokud by nebyla ošetřovaná, padlí by ji hodně poškodilo, to se projevilo u hroznů mimo dosah mého postřikovače.
 
Reliance S touto odrůdou jsem se rozloučil, proto ji více nebudu hodnotit. Důvodem byla „labrusková“ chuť.
 
Rusbol muskatnyj Opět záplava velkých květenství, po odkvětu byla nutná redukce hroznů. Ale i přesto některé hrozny byly částečně sprchlé a velikost bobulí byla malá. Chuť dobrá, muškátová Na listech se ke konci vegetace objevila plíseň. Pravděpodobně budu tuto odrůdu vyřazovat ze sortimentu.
 
Somerset Seedless Zrání v druhé dekádě srpna. Hrozny a bobule jsou malé, i když už ne tak malé jako v prvních letech. Bobule dlouho vydrží na keřích, ale chuť se vzhledem ke ztrátě kyselin zhoršuje a později začínají převládat nepříjemné tóny. Pouze listy napadeny v závěru vegetace padlím.
 
Stela první a u mne asi poslední hrozny. Silná labrusková příchuť předurčuje tuto odrůdu k vyřazení z kolekce. Zrání od poloviny srpna, bez houbových chorob. Nepraskala po deštích.
 
Vanessa Rok od roku podobně jako u Einsetu jsou hrozny i u Vanessy každý rok o něco větší. Dozrává začátkem září, chuť výborná, ale doporučuji hrozny nenechávat moc dlouho na keřích (na mysli mám měsíc a víc), protože později převládají v chuti jen cukry a bobule se scvrkávají.
 
Venus Sazenice se pomalu začíná vzpamatovávat. Letos dorostla po spodní drát, takže se snad příští rok dočkám prvního hroznu.
 


Moštové odrůdy


Adalmina (E.S.6-16-30)
velmi silný růst. Cukernatost ke dni 12.9. 2015 23°Brix. Velikost hroznů a bobulí střední. Ale s touto odrůdou nadále nepočítám, bude vyřazena ze sortimentu, důvodem je labrusková chuť.

Cabernet Cortis silný růst. Listy byly na konci srpna napadeny padlím. Hodnecení bude ještě doplněno po sklizni.

Dubljanskij - letos první slušná úroda, hrozny menší, ale více jak tři na letorostu. Růst silný, vyzrávání dřeva velmi dobré. Bez výskytu plísně révové (je předpoklad, že by měl mít podobnou odolnost k plísni jako Solaris), ale na réví se objevilo padlí, v závěru vegetace i na listech. Hrozny nebyly padlí napadeny. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 17,2°Brix, sklizeň 29.8.2015, cukernatost 19-20°Brix, chuť muškátová. Je pravděpodobné, že odrůda relativně rychle ztrácí kyseliny, obsah kyselin jsem však neměřil.  
Počítám se další výsadbou této odrůdy.


Elegia – velké zklamání, protože po silném dešti, který přišel po dlouhém období sucha, bobule popraskaly a jejich muškátová chuť byla velkým lákadlem pro hmyz. Na listech se v závěru vegetace objevilo padlí révové. S touto odrůdou nadále nepočítám, bude vyřazena ze sortimentu, důvodem je praskání a nižší odolnost k padlí.

Krystal – růst střední, slabý výskyt chloróz na zálistcích. Opět se projevila nižší odolnost k padlí, i přes chemickou ochranu byly napadeny i některé hrozny. Velikost hroznů i bobulí střední. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 14°Brix, sklizeň 12.9.2015, cukernatost 19-20°Brix, chuť jednoduchá.

La Crescent – růst silný, úrodnost nižší, pouze jeden hrozen na letorost. Velikost hroznů i bobulí malá. Napadení houbovými chorobami jsem nezaznamenal. Vyzrávání réví výborné. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 17°Brix, sklizeň 12.9.2015, cukernatost 22-23°Brix, chuť velmi harmonická, soulad kyselin a cukrů. Bez labruskových tónů. Rozhodně si zaslouží další zkoušení a možná i rozšíření.

Marquette - růst silný, úrodnost nižší i přes dva hrozny na letorost. Velikost hroznů i bobulí malá. Jako první napadeny listy padlím na obou vinohrádcích, ale hrozny nenapadeny. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 20,6°Brix, sklizeň 29.8.2015, cukernatost 22-23°Brix, chuť jednoduchá. Bez labruskových tónů.

Merzling - keř této odrůdy roste ve stínu a dozrává pozdě, proto ji nebudu hodnotit

Milia - dva keře této odrůdy vysazeny na pokusné viničce, kde neprovádím ošetřování fungicidy, pro srovnání. Letos byly dlouho zdravé, ke konci vegetace se na listech silně objevilo padlí, ale hrozny zůstaly díky stadiu vývoje již bez napadení. Úrodnost slušná, bobule menší, kulaté, chuť tramínová. Sklizeň 12.9.2012 o cukernatosti přibližně 19°Brix.

Muscaris - růst silný, úrodnost nižší i přes dva hrozny na letorost. Velikost hroznů i bobulí malá. Odolnost k padlí i plísni asi podobná svému rodiči, Solarisu. Podobně jako on trpěla v období sucha a horka silně chlorózami, ale ke konci vegetace zcela odezněly. Velikost hroznů malá, ale keř je dosud mladý. Dlouho byla bobule zelené, ale při sklizni 12.9.2015, cukernatost 20-21°Brix, chuť muškátová.


Platovskij – růst silný. Letos po postřiku proti roztočům keř zdravý, napadení padlím v závěru vegetace jen slabě na listech. Ranější než Krystal, chuťově podstatně harmoničtější chuť bobulí. Velikost bobulí i hroznů střední. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 18,5°Brix, sklizeň 29.8.2015, cukernatost 20°Brix.

Prairie Star (E.S. 3-24-7) – růst zpočátku slabý, později silný. Některé letorosty vyvráceny větrem. Bobule střední, ale velikost hroznů malá. Hrozny husté. Bez problémů s houbovými chorobami. Cukernatost ke dni 23.8. 2015 12,5°Brix, sklizeň 12.9.2015, cukernatost 18-20°Brix, chuť jednoduchá.
S touto odrůdou nadále nepočítám, bude vyřazena ze sortimentu, důvodem je nízký výnos.


Solaris – růst silný. Padlí se objevilo na některých hroznech v místech, kde byl porost hustší. Rozhodně doporučuji vylamování listů v zóně hroznů hned po odkvětu. Na listech se padlí objevilo až v závěru vegetace. V období sucha a horka silný výskyt chloróz jak u pravokořenných, tak u keřů roubovaných na SO4, ale ke konci vegetace chlorózy zcela odezněly. V letošním roce zejména u starších keřů dosáhl Solaris vysokého výnosu, získal jsem více jak 2 l moštu z jednoho keře. Tak velké hrozny jako letos jsem u Solarisu ještě neměl a neviděl. Horší vyzrávání réví, ale do konce vegetace je ještě hodně času. Cukernatost při sklizni 29.8. 2015 kolem 20°Brix, při sklizni 12.9.2015 22°Brix, ale na mladším vinohrádku měl 23.8. 2015 jen 13,5°Brix, při sklizeň 26.9.2015 ale byla cukernatost moštu 22,5°Brix.

Rondo - růst silný. Padlí se díky včasnému postřiku a redukci listů v zóně hroznů těsně po odkvětu na hroznech neobjevilo. Na listech se padlí objevilo až v závěru vegetace. V období sucha a horka výskyt chloróz, ale podobně jako u Solarisu a Muscarisu neměly vliv na růst ani výnos. Výnos vysoký, z 18 keřů cca 75 l moštu! Cukernatost ke dni 23.8. 2015 11,5°Brix, ke dni 13.9.2015 18-20°Brix, při sklizni 26.9.2015 cukernatost 18,5°Brix.
 

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (254 | 41%)
Nevadí mně (60 | 10%)
Nechutnají (241 | 39%)
Nevím (59 | 10%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one