Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Kromě těchto stránek jsou popisy vkládány na i na nové stránky. Oboje stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o pěstování révy.

Moje nové stránky o révě mají adresu
 

revavinna.cz

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Odběr řízků:
Řízky na množení révy vinné se mohou odebírat v období od opadu listů na podzim až do období těsně před rašením na jaře. Všechny termíny mají svoje plusy i mínusy. V Rusku a na Ukrajině provádějí odběr řízků už v říjnu, protože u nich brzy nastupují poměrně silné mrazy, které mohou poškodit pupeny. To se může snadno stát i u nás, pokud necháme odběr řízků na únor nebo březen. Proto volím střední cestu, řízky odebírám na konci prosince, do kdy silné mrazy zpravidla nebývají, navíc většinou nastává "vánoční" obleva před lednovým ochlazením. Podle jednoho polského známého americké poznatky naznačují, že je optimální, když réví před řezem projde mrazem okolo -10°C.
Odběr řízků by se neměl provádět za silného mrazu (více jak -5°C). Réví musí být patřičně vyzrálé, nevyzrálé réví rychle plesniví a nemá v sobě dostatek živin pro zakořenění. Réví stříhám na délku 30-40 cm, tak aby na řízku byla tři až čtyři očka. Doporučuje se, aby spodní nod řízku měl původně úponek, protože v nodu bez úponku není diafragma a ty pak hůře zakořeňují.  Ještě lepší by byla dvojnásobná délka řízků, tj 60-80 cm, ale pak je horší manipulace s těmito řízky, proto tak dlouhé řízky nepřipravuji.
Ošetření řízků před uskladněním:
Nařezané řízky nenechávám dlouho ležet uřezané, ale co nejdříve se je snažím namočit do vody na 24-48 hodin (nejlepší je měkká voda, dešťová nebo z rozpuštěného sněhu), pokud to počasí dovolí, používám na namáčení venkovní vanu. Nedoporučuji namáčet při pokojové nebo vyšší teplotě. Potom okapané řízky vkládám do igelitových pytlů (pytle na odpadky) a uskladňuji ve venkovním sklípku, kde je teplota od 0 do 10°C, ale v menším množství je možné řízky uchovávat i v chladničce.
Optimální teplota pro uskladnění řízků je 0-2°C. Před uskladněním je také možné řízky ošetřit namočením do roztoku fungicidu, používá se například Rovral Aquaflo nebo Teldor 500 SC, ale sám to nedělám.
Během skladování je vhodné řízky zkontrolovat například jednou za měsíc, pokud začínají plesnivět, mohou se omýt v proudu vody, případně opět namočit do fungicidního roztoku, ale dobře vyzrálé a zdravé réví zpravidla tento zásah nevyžaduje.
Termín zakořeňování:
Pro volbu začátku zakořeňování jsou rozhodující další možnosti pěstování. Není problém zakořenit řízek už před vánoci, ale kam s ním potom, venku by zmrzl, za oknem se bude příliš vytahovat nedostatkem světla. Proto bych pro ty, co mají podobně jako já jen nevytápěný skleník, doporučil nezačínat dříve než koncem února nebo začátkem března. 
Příprava řízků:
Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné. Většinou se zakořeňují tříočkové řízky, ale zakoření i jednočkový řízek. Horní řez není nutné obnovovat, měl by být 2-3 cm nad horním nodem. Spodní  řez je nutné obnovit, měl by se udělat bezprostředně po spodním nodem, navíc se doporučuje řez nůžek opravit ostrým nožem, aby byl ideálně hladký. U tříočkových řízků většinou vyslepuji spodní očko, tím vznikne další řezná rána, kterou proniká stimulátor do řízku. Vetšinou se kalus začíná tvořit právě v těchto místech. Jednoočkové řízky se připravují tak, že se horní řez udělá opět 2-3 cm nad nodem, spodní část řízků se nechá co nejdelší, aby měl řízek co největší délku réví a tím co nejvíce zásobních látek nutných pro zakořenění. Řízky nejlépe koření v místek okollo nodu, nejhůře v polovině vzdálenosti mezi nody. 
Po svých špatných zkušenostech s některými odrůdami doporučuji použít stimulátor. Dlouhé roky jsem používal gelový stimulátor Clonex (obsahuje jako účinnou látku kyselinu 3-indolylmáselnou - IBA) ,ale podle srovnávacího pokusu, který jsem udělal v roce 2017 je český stimulátor Stimulax III nejméně rovnocenný. Řízky namáčím do gelového stimulátoru čerstvě obnoveným spodním řezem. Stimulátor nejenže urychluje zakořenění, ale současně tlumí růst letorostů. 
Řízky po skladování
Řízky po skladování
Řízky s obnovení spodním řezem bezprostředně pod spodním nodem
Řízky s obnovení spodním řezem bezprostředně pod spodním nodem
Řízky s nožem opraveným spodním řezem a vyslepeným očkem připravené k vložení do stimulátoru
Řízky s nožem opraveným spodním řezem a vyslepeným očkem připravené k vložení do stimulátoru
Detail paty řízků s odřezaným spodním očkem
Detail paty řízků s odřezaným spodním očkem
Metod zakořenění řízků révy je mnoho, zmíním jen dva, které používám:
Množení ve vodě:
Je to úplně jednoduchý způsob, který se mi prozatím nejvíc osvědčuje.
Připravené řízky ošetřené stimulátorem se dají do uřezané PETky, ve které je vrstva vody cca 2 cm.  Většinou dávám do PETky přibližně šest řízků.
Pro zakořenění réva potřebuje vyšší teploty, než má v průběhu uskladnění, optimální jsou mezi 20-30°C, což jsou běžné pokojové teploty. Světlo nepotřebují řízky první týden žádné, teprve až vyraší pupeny je potřeba dát PETku na světlo, aby se výhony nevytahovaly. V průběhu zakořeňování je potřeba dolévat, většinou v případě zahnívání řízky umývám pravidelně pod tekoucí vodou a místo čisté vody dávám do PETky slabý roztok manganistanu draselného (slabě růžová barva), který po několika dnech podle potřeby měním.
U tohoto způsobu se první probudí a začnou růst  pupeny a teprve po čase (po třech až šesti týdnech, podle odrůdy i stavu řízků) začnou růst kořínky. Jakmile jsou kořínky dlouhé asi půl centimetru, sázím je opatrně do kvalitního substrátu.
Tímto způsobem lze zakořenit i odrůdy, které při klasickém zakořeňování v substrátu jen neochotně zakořeňují, například Vostorg.
Množení v  množárně se spodním ohřevem:
Tento způsob je založen na rozdílu teplot mezi horní a spodní (bazální) částí řízku.  Zatímco horní část řízků je v prostředí s teplotou 10-15°C,  bazální část má teplotě o deset 10 - 15°C vyšší. Používám k tomu plechovou bednu s dopředu namočeným perlitem, pod ní dávám pod sklo topnou fólii pod terária, která má podle rozměrů příkon 15-100 W. Perlit působí (kromě toho že udržuje vlhkost) jako  tepený izolant, takže díky tomuto minimálnímu příkonu bez problémů udržuji pomocí termostatu teplotu 25-27°C  ve spodní části množárny. Perlit jednou za den, dva prolévám vodou, proto jsou nutné na jedné straně množárny otvory, aby voda mohla odtékat.
Díky rozdílu teplot se nejdříve začnou tvořit kořeny (asi do tří týdnů) a teprve po zasazení do substrátu a přenesení sazenic do prostředí s vyšší teplotou se probouzejí i pupeny.

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (254 | 41%)
Nevadí mně (60 | 10%)
Nechutnají (241 | 39%)
Nevím (59 | 10%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one