Ivo Kotrle

Kontakt:
bred_ikzavinacvolny.cz

Adresa:
Pod Kosířem 333
798 16 Čelechovice na Hané
Svůj první keř révy jsem v Čelechovicích na Hané nasadil kolem roku 2000, byla to odrůda Perleta. A protože jsem se révou "nakazil", postupně začalo odrůd a keřů přibývat. Protože žiji v okrajové oblasti pěstování révy, zajímají mě pro svou vyšší odolnost k houbovým chorobám a mrazu hlavně interspecifické odrůdy a to jak stolní, tak moštové i bezsemenné. Počet keřů je u stolních odrůd většinou jeden až dva od odrůdy.

Pěstované odrůdy


Stolní odrůdy

Aladdin, Alexa, Ali baba, Ametist novočerkasskij, Arkadia, Aročnyj, Beloje čudo, Belyj KoKl, Blestjaščij, Brusničnyj, Ciravas Agra, Čarli, Dovga, Elegant sverchrannyj, Favor, Galahad, Garold, Graf Monte Christo, Irinka (klon Vostorgu), Jubilej chersonskogo "Dačnika", Julian, Krasavčik 2, Krasotka, Liepajas Agraa, Liepajas Dzintars, Lora (Flora), Marlboro, Monarch, Naděžda AZOS, Nachodka, Nero, Nšl PerKry, Pamjati Chirurga, Parižanka, Preobraženie, Prezent, Prim, Rošfor, Rusven, Sašenka Leonova, Sejanec prodjusera, Sfinx, Sindikat, Supaga, Super-Extra, Světlana (I-8-7-9), Swenson Red, Talisman (Keša 1), Vatikan, Veronika, Viktoria, Vostorg, Vostorg krasnyj, Vostorg krasnyj novyj, Vostorg muskatnyj, Zarja Nesvetaja.Bezsemenné odrůdy

A 1704, Anastasia, Beauty seedless, Bělehradskij bezsemennyj, Einset Seedless, FVKz-9-1, Glenora, Himrod, Jupiter , Kišmiš 342, Kišmiš lučistyj, Perleta, Rusbol muskatnyj, Rusbol ulučšenyj, Saturn, Somerset seedless, Vanessa, Venus.Moštové a univerzální odrůdy

Cabernet Cortis, Dubljanskij, E.S. 3-24-7 (Prairie Star), E.S. 6-16-30 (Adalmina), Krystal, La Crescent, Marquette, Merzling, Muscaris, Platovskij, Rondo, Solaris.


Vyřazené odrůdy (v závorce důvod vyřazení)
Sevar (špatné opylení v průběhu všech tří let)
Bianca (velmi slabý růst, po vykopání se ukázalo, že chyba byla v sazenici a ne v odrůdě - prasklý kořenový kmen)
Helios (velká citlivost k houbovým chorobám a mrazu)
Negra (malé hrozny, velká citlivost k houbových chorobám)
Jubilej Vojtovič (podezření na virózu)
Dakona (jednoduchá chuť)
Prozračnyj (praskání bobulí, příliš muškátová chuť)
Topaz (sprchávání, citlivost k houbovým chorobám).
AT-6-3-sk (pozdní)
Pamjati Žuravlja (pozdní, praskání bobulí)
Podarok Ukrajině (špatné vyzrávání réví)
Kodrjanka (vymrzání v zimě, citlivost k houbovým chorobám)
Delight (uhynul)
Rombought Seedless
VeePie (drobné kyselé bezsemenné bobule)
VV-3 (pozdní, citlivost k houbovým chorobám, vymrzání)
Glaša (silná citlivost na padlí)
Golden Muscat (pozdní zrání, chuť)
Golubok (silná citlivost na padlí)
E.S. 5-4-16 (Juka) (chuť)
E.S. 15-53 (špatný růst)
217-40-3-1 (vymrzla)
Ljubimyj (pozdní zrání)
Nata (malé bobule)
Naděžda UkrNII (průměrná chuť, citlivost k chorobám)
Rozovyj Timur (špatný růst)
Richelie (citlivost k padlí, namrzání)
KarMaKod (praskání bobulí)
Tanjuša (uhynula)
Ali baba
Ametist novočerkasskij
Arkadia
Aročnyj
Blestjaščij,
Brusničnyj,
Čarli,
Dovga,
Elegant sverchrannyj,
Favor,
Graf Monte Christo
Krasavčik 2,
Krasotka,
Marlboro,
Naděžda AZOS, , , ,
Pamjati Chirurga, ,
Preobraženie, ,
Prim, ,
Rusven,
Sašenka Leonova,
Sejanec prodjusera, ,
Sindikat, , ,
Vatikan,
Veronika,
Vostorg krasnyj,
Vostorg krasnyj novyj,
Vostorg muskatnyj,
Zarja Nesvetaja.

Kontakt: bred_ik(zavináč)volny.cz
O rostlině, které se zaujala natolik, že jsem se o ni začal zajímat trošku víc, totiž o révě vinné. Tyto stránky by měly sloužit ke zveřejnění nejen mých poznatků o jejím pěstování.

Ivo Kotrle

Garold

Garold

Garold
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6846"
Dobrý den pane Kotrle. Mám dotaz pytlíky na hrozny se už letos nedají koupit nebo budou? Děkuji Kumšta David. d.kumsta@seznam.cz
Dobrý den pane Kotrle,
chtěla bych se zeptat, zda bude možnost i v letošním roce si u Vás přiobjednat pytlíky na hrozny? Děkuji.
Dobrý den,
prozatím nemám zajištěnou doipravu z Ukrajiny, takže zatím pytlíky nebudou.

I.K.
Dobrý den pane Kotrle, chtěl bych Vás poprosit o tip na vinnou révu vhodnou na Vysočinu (500m.n.m., jižní strana, mírný průvan - kryto zahradním domkem). Potřebuji stolní odrůdu (nejlépe bezpeckatou) na přímou konzumaci. Moštovat nebudu a nejlépe dosti odolnou proti chorobám. S pěstováním vinné révy nemám žádnou zkušenost. Zatím mi padla do oka Vostorg, Krystal, Glenora. Předem děkuji za Váš tip.
Dobrý den,
Z bezsemenných odrůd je dostatečně raný i odolný Himrod. Glenora je relativně pozdní, obávám se, jestli by u Vás dozrála.
Z odrůd se semeny bych zkusil Galahad nebo Vámi zmíněný Vostorg. Krystal by také šlo vypěstovat, ale podle mého názoru jsou chutnější i odolnější odrůdy.

I.K.

I.K.
Zdravím chcem sa opýtať či zasielate sadenice aj na Slovensko
Dobrý den,
sazenice na Slovensko posílám, ale je třeba počítat s vyšší cenou poštovného závislého na hmotnosti balíku.

I.K.
Zdravím,
Jaké jsou vaše poznatky s odrůdou Platovskij?
Mám ji od vás a první úroda před týdnem celých 25°ČNM cukernatost. 3 hrozny na keříku. Je ranější než solaris? Ten mi dost sprchnul, takže se zdá lepší ten platovskij. Hrozen u platovského dozrál do krásně hnědé barvy - je to paráda..
Dobrý den,
odrůda Platovskij je podle mého názoru jedna z nejranějších bílých moštových odrůd. Podle dosavadních zkušeností je ranější než Solaris, nedosahuje sice tak vysokou cukernatost, ale letos 3. září jsem u něj naměřil 23,5°Brix. Zdá se mi odolnější k chorobám než Krystal a také netrpí chlorózami. Možná je lákavější pro roztoče, ale s tím mým jedním keřem nemám zase tolik zkušeností, byť ho mám už osm let.
Dobrý den dovoluji se vás zeptat ohledně zatížení révy baltica --.solaris---,dubljanskij-- platovskij.Co znamená pojem na metr čtvereční samozřejmě vím co je metr čt. nebylo by jasnější uvádět počet oček na hlavu?Který druh je náchylný na přetížení?Moc děkuji za odpověd.
Dobrý den, před týdnem jsem připominala mailem objednané sazenice, zatím nic neprišlo...můžu s nimi počitat? Děkuji za odpověď ivajerabek@gmail.com
Vážený pane inženýre.
Mám dotaz na mrazuodolnost révy:
Určitě by toto zajímalo více pěstitelů, hlavně v okrajových oblastech pěstování révy i v horších podmínkách. Všude dostupně udávaná mrazuodolnost je udávaná k čemu?? Prostě rád bych přesnější informace. :) Takže otázka zní: Odolnost oček neb réví.?? Prostě obracím se na Vás jako odborníka, páč tato poslední zima dala některým mým známým pěkně na prdel. :) - Podceněný podlom, husté a slabé réví a teď se všici diví, že to mají vymrzlé. Však to znále. :( U zahrádkářů (nemyslím malovinaře) je přece lepší těch pár keřů před mrazy chránit. A to chceme rozklíčovat. Víte jak, oni sou všeci leniví. :D
Děkuji předem za odpověď, která bude stejně přínosná i pro další . . .
A moc se těším na další spolupráci.
S pozdravem PM Vidnava
PS: to je guláš, co??
Údaje k mrazuodolnosti se vztahují k očkům. Samozřejmě udávané údaje nemusí plně odpovídat, navíc plné odolnosti k mrazu réva dosahuje až po cca 7 letech.
Ale odolnost k mrazu snižuje silné napadení houbovými chorobami v předchozí sezóně, přetížení keřů hrozny i příliš husté keře.
Po letošní zimě (u mne minimum -20°C) je jasné, že například Preobraženie nebo Julian mají odolnost k zimním mrazům ještě nižší, zatím se mi neprobudilo ani jedno očko.
Super vyčerpávající odpověď. Moc děkuji. Jj, profesionalitu nezapřete. :-) sapmok
Dobrý den, jak to letos vypadá s pytlíky na ochranu hroznu, budou zase nějaké?
Děkuji Luboš
Dobrý den jaký je prosím Váš názor na révu Zilga. V čem je lepší nebo horší než Baltica.?Budete ji mít?Děkuji Petr.
Asi se nedá dost dobře říct, jestli je Zilga lepší nebo horší než Baltica (Hasanský sladký). Obě odrůdy jsou vysoce odolné zimním mrazům a také slušně odolné houbovým chorobám. Zilga má větší bobule, ale v jejich chuti jsou labruskové tóny. Baltica je typicky moštová odrůda s malými bobulemi, ale labruskové tóny by s v chuti neměly objevovat.
Ve své kolekci obě odrůdy nemám a ani nepředpokládám jejich výsadbu. U Zilgy mám několik sazenic z loňského roku.
04.06.2018 12:11:38
bred_ik

Chutnají vám hrozny s "izabelovou" neboli "labruskovou" příchutí?

Chutnají (176 | 38%)
Nevadí mně (45 | 10%)
Nechutnají (200 | 44%)
Nevím (38 | 8%)
Email: bred_ikzavinacvolny.cz
Kismis zaporozs

Kismis zaporozs

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one